Domluva přes ModroZub
vydáno 19. 2. 2008
Poklábosit si se spolujezdcem během výletu na motorce má své výhody i nevýhody. Výhody jsou víceméně jasné, nevýhodu vidím snad jen jednu. Nemůžete se vymluvit, že dloubnutí do vašich žeber jste pochopili jako pobídku k zrychlení, nikoliv k zpomalení.
Jsou v podstatě tři možnosti jak komunikovat se spolujezdcem a v některých případech i s kolegou na další motorce. Se spolujezdcem si můžete povídat přes jednoduchý drátový interkom, který je opravdu levný, ale má podstatná omezení. Již dvakrát na jaře proběhla v řetězci Lidl akce pro motorkáře, kde za opravdu lídlový peníz 200 Kč bylo možné pořídit velice jednoduchý a malý drátový interkom. Do rychlosti 60 km/h bylo rozumět každému slovu, s přibývající rychlostí stoupal hluk a ve 100 km/h byl de facto nepoužitelný. Kromě nepraktického drátu, jenž oba jezdce na mašině spojuje a dost omezuje, byl největším nedostatkem absolutně neergonomický tvar naslouchadla s mikrofonem. Výška naslouchadla byla příliš velká, takže v každé helmě vás po chvíli tlačilo na ucho. Při delší jízdě se to nedalo vydržet. I s lepším drátovým interkomem mluvíte pouze se spolujezdcem.
Pokud si chcete poklábosit i s dalšímy kolegy jedoucími ve skupině, máte možnost pořídit si sadu PMR vysílaček. K těm dražším a značkovějším je možno dokoupit sadu do helmy v hodnotě od 500 do 1200 korun. Lepší modely vysílaček umožňují kromě funkce VOX i interkom. VOX je aktivace vysílačky hlasem. Na motorce se kvůli hluku v přilbě a usekávání prvních slabik věty moc neosvědčuje. Lepší volba je mít tlačítko klíčování na řídítkách, což znamená zase kablíky a tím omezení pohybu na motorce. Minimálně si musíte dát pozor, když sesedáte, abyste drát neroztrhli vejpůl. Výhodou PMR vysílaček je dosah. Uváděných 5 km je teorie na volném prostranství. Kilometr zvládají v pohodě a většinou to také bohatě stačí. I tady je však interkom řešený pomocí propojovacího kablíku. Ale umožňuje oproti vysílačkovému režimu full-duplex - současně obousměrnou komunikaci.
Nejmodernější, nejkomfortnější a pro jezdce nejbezpečnější je volba BlueTooth sady. Také dražší, zvláště když si pořídíte sadu do dvou helem. Cena se poté blíží lepší helmě střední třídy. Čistota přenosu a použití ve vyšších rychlostech díky digitálnímu odfiltrovávání šumu však cenu vyváží. Pokud si pořídíte například sadu INTERPHONE CELLULAR LINE, získáte nejen BlueTooth hands-free pro váš mobil a připojení k hlasovým povelům od vašeho GPS, ale také interkom s dosahem v tomto případě až 150 metrů. Ale i tato sada má svou vadu na kráse. BlueTooth technologie neumožňuje komunikaci s více zařízeními najednou. Lze spárovat jedno zařízení k více přístrojům, avšak komunikace probíhá vždy jen s jedním spárovaným (přiřazeným) zařízením. V praxi si představte situaci, kdy společně se spolujezdcem diskutujete o trase výletu a místě setkání s kamarádem. Do toho vám zavolá onen kamarád, kde že to sakra jste. Abyste přijmuli hovor a poslechli si spršku vět o vaší nedochvilnosti, musíte vypnout interkom a přepnout na hands-free. Takže váš spolujezdec přichází o veškerou legraci a nemůže si třeba u volajícího kamaráde čekajícího na čerpačce objednat kafe :-).
Kouzelná krabička od německého výrobce specializujícího se na bezdrátovou komunikaci pro motorkáře
AKE, obchází "nedostatek" modrozubé bezdrátové technologie. Pomocí ní lze spárovat jakékoliv další BT zařízení. Například i ze dvou sad obyčejných BlueTooth hands-free udělate v mžiku interkom. Zařízení funguje jako plně duplexní přípojka, opakovač a směšovač signálu. Umožní tak propojení k jiným spárovaným zařízením. Vlastní dva BlueTooth chipy na desce přístroje jsou Class 2, verze 1.2 s dosahem do 20 m. Situace pro ilustraci je jako v příkladu uvedeném výš. Nemusíte přepínat na spojení s telefonem, prostě hovor přijmete a oba dva můžete přes interkom hovořit s účastníkem na telefonu.
Celé zařízení je velice malé a lehké, váží s integrovanou baterií 65 g a v pohodě se vejde třeba do ledvinky. Lithiová baterie je schopná dodávat potřebnou energii nepřetržitě 8 hodin. Nesporná výhoda přístroje je, že ho není nutné montovat na motorku, stačí aby bylo v dosahu vaší sady. Připojení jiného audio zařízení (MP3, GPS) může být uskutečněno také pomocí jack konektoru 3,5 mm. Pro mobilní telefon se dá použít v případě absence BlueTooth jack 2,5 mm, přes redukci dle typu telefonu.
Výrobce zatím nestanovil cenu za samostatně prodávaný kus. Prozatím lze
BlueCom 102 repeater získat společně při koupi dvou sad Helme Set 101. Jedna sada přijde na 194 €. Do prodeje má však samotný opakovač přijít velmi brzy.