Laguna Seca - závod

vydáno 6. 7. 2009, text Jiří Nykodým, foto Honda

V závodě MotoGP na okruhu Laguna Seca si suverénně vyjel vítězství Španěl Dani Pedrosa.

Dnešní závod královské kubatury MotoGP na okruhu Laguna Seca v Kalifornii startoval za slunečného počasí a podmínek ideálních pro závody motocyklů, kdy teplota vzduchu dosahovala 22 stupňů a trať byla rozpálená na 42 stupňů. Nejlepší start předvedl Dani Pedrosa, na druhém místě se usadil Casey Stoner, třetí jel Rossi a Lorenzo se propadl na čtvrté místo.
 
Hned v prvním kole se začal probíjet dopředu Valentino Rossi, který se po průjezdu několika zatáček posunul před Stonera. Už v druhém kole se začínala zbytku trhat vedoucí čtveřice jezdců v pořadí Pedrosa, Rossi, Stoner a Dovizioso. Ve třetím kole opět ožil Stoner, který se nejdříve posunul před Rossiho a poté začal atakovat vedoucího Pedrosu na Hondě. Premiéra Gábora Talmácsiho na tomto okruhu skončila už ve třetím kole, když Maďar havaroval. O kolo později ze závodu odstoupil i Loris Capirossi, když svou Suzuki zaparkoval v boxu. V pátém kole upadl ze čtvrtého místa Ital Andrea Dovizioso, poté, co mu podklouzlo v zatáčce přední kolo. Ve stejném kole přišel i pád Španěla Sete Gibernaua. Velmi rychlé časy zajížděl Dani Pedrosa a v devátém kole závodu měl k dobru již sekundu na druhého Stonera, který měl neustále v zádech Valentina, Lorenzo byl o další sekundu dál. V jedenáctém kole se podařilo Rossimu opět dostat před Stonera. Závod skončil i pro Jamese Toselanda, který dostal penalizaci za ulitý start, ale Toseland svůj trest včas nesplnil a dostal černou vlajku. V druhé polovině závodu začal zrychlovat i čtvrtý Lorenzo, když se stále dotahoval na Stonera, který jel před ním. Jedenáct okruhů před cílem přišel úspěšný útok ze strany Lorenza a Caseymu došly síly a začal výrazně ztrácet. S blížícím se koncem závodu se dotáhl Lorenzo na druhého Rossiho a začal útočit, ale chyboval a Rossi mu opět poodskočil. Dvě kola před cílem Jorge opět dojel Valentina, ale zaútočit již nestihl.
 
V závodě tak zvítězil Dani Pedrosa, druhý Rossi se ještě v posledním kole pokusil o útok na Daniho, ale nebyl úspěšný. Třetí místo si připisuje Lorenzo, čtvrté Stoner a páté Hayden.
 
Výsledky:
1.Dani PEDROSA(E-Repsol Honda Team)44'01.580        
2.Valentino ROSSI(ITA-Fiat Yamaha Team)+0.344
3.Jorge LORENZO(E-Fiat Yamaha Team)+1.926
4.Casey STONER(AUS-Ducati Team)+12.432
5.Nicky HAYDEN(USA-Ducati Team)+21.663
6.Toni ELIAS (E-San Carlo Honda Gresini)+22.041
7.Colin EDWARDS(USA-Monster Yamaha Tech 3)+30.201
8.Chris VERMEULEN(AUS-Rizla Suzuki MotoGP)+32.857
9.Randy DE PUNIET(F-LCR Honda MotoGP)+40.325
10.Marco MELANDRI(I-Hayate Racing Team)+48.028
11.Alex DE ANGELIS(RSM-San Carlo Honda Gresini)+48.810
12.Niccolo CANEPA(I-Pramac Racing)+1'18.531
 
Neklasifikováni:
Andrea DOVIZIOSO(I-Repsol Honda Team)+26 kol
Sete GIBERNAU(E-Grupo Francisco Hernando)+26 kol
Loris CAPIROSSI(-Rizla Suzuki MotoGP)+29 kol
Gabor TALMACSI(H-Scot Racing Team MotoGP)+29 kol
 
Diskvalifikace:
James TOSELAND(GB-Monster Yamaha Tech 3)


Další iČMN články

  • Obdivuhodný výkon Jakuba Kornfeila ve Velké ceně Nizozemí
  • Filip Salač: "Dnes to byl nejlepší den z celé sezóny"
  • Velká cena Velké Británie prostě uplavala

Články na MotoLife

  • Motorbike 1-2/2025
  • RACING PARTY 2024
  • Motorbike Katalog motocyklů, skútrů a čtyřkolek 2025
  • Motorbike 12/2024
  • Motorbike 11/2024

Aktuálně na MotoLife

RACING PARTY 2024 19. 12. 2024
Motorbike 12/2024 4. 12. 2024
Motorbike 11/2024 8. 11. 2024

Příspěvky motorkářů

Moto.cz
25. ledna
Silniční závody motocyklů v Československu v roce 1982 - Kompletní výsledky a popis sezóny 🏍
MotoLife
14. prosince
Oficiální předprodej vstupenek na jednu z nejvýznamnějších sportovních událostí příštího roku, Grand Prix České republiky, začne v pondělí 16. prosince v 10 hodin. Mistrovství světa silničních motocyklů se na brněnský Masarykův okruh vrátí po pěti letech v termínu 18. až 20. července 2025.
Všechny příspěvky ...