Již před koncem letošní sezony známe většinu přestupů do sezony příští a aby toho nebylo málo, startovní pole se v sezoně 2009 rozroste o několik nových týmů.
U Yamahy zůstává vše při starém. V továrním týmu FIAT Yamaha zůstává mistr světa letošní sezony Valentino Rossi společně se Španělem Lorenzem. Satelitní tým TECH 3 prodloužil oba jezdce, takže uvidíme v sedlech tohoto týmu opět Toselanda společně s Edwardsem.
U Suzuki zůstává také stejná jezdecká dvojice, na modrých motocyklech GSV-R800 uvidíme opět Itala Capirossiho s Australanem Vermeulenem.
Prvním jezdcem, který dostane pro příští sezonu nového parťáka, je Australan Casey Stoner na Ducati. Do továrního týmu Ducati Marlboro přichází mistr světa z roku 2006 Američan Hayden.
Po odchodu Haydena k Ducati musel tovární tým Hondy najít kolegu Danimu Pedrosovi a Honda podepsala jezdce, který předváděl na netovárním motocyklu Hondy nejlepší výsledky ze všech jezdců satelitních týmu Hondy. Vedle Pedrosy tedy uvidíme Andreu Doviziosa.
Změny se konají i u týmu zelených. U Kawasaki zůstává Američan Hopkins, kterého doplní Ital Melandri. Marco v letošní sezoně podával velmi špatné výsledky a Ducati s ním rozvázala předčasně smlouvu.
V týmu San Carlo Honda Gresini uvidíme stejně jako letos Sanmariňana De Angelise. Do tohoto týmu se po roční pauze u satelitního týmu Alice Ducati vrací Toni Elias.
U Hondy LCR zůstává i pro příští sezonu Francouz Randy de Puniet a tento tým pojede opět jen jeden motocykl Honda.
Prvním z nově příchozích jezdců do královské kubatury je Japonec Yuki Takahashi, který přichází z dvěstěpadesátek a nahradí Doviziosa u týmu Scot Racing na Hondě.
Satelitní tým Ducati Alice formálně oznámí obsazení svých motocyklů až po nadcházejícím závodě v Malajsii, podle neoficiálních informací by u tohoto týmu měla vzniknout dvojice Kalio a Canepa, který v současné době testuje pro tovární tým Ducati.
Kawasaki plánuje nasazení třetího motocyklu, který by jel pod vlastními sponzory s Ninjou ZX-RR. Jméno jezdce na třetí Kawasaki ještě nevíme, nejpravděpodobnější je jeden z dvojice Debon - Nakano.
Dalším nově vzniklým týmem bude projekt Pabla Nieta se španělským sponzorem Onde 2000. Tento tým by měl používat pátý motocykl značky Ducati a zpět do sedla závodního motocyklu by se právě v tomto týmu měl vrátit Španěl Sete Gibernau.
Finální podobu startovní listiny příští sezony 2009 bychom měli znát během prvních testů ve Valencii, které se odehrají v pondělí po posledním závodě.