David M. Bodlák
vydáno 28. 10. 2009
---------------------
foto: David M. Bodlák a Vladimír Rejda
Suzuki GSX-R1000 K9 disponuje největším výkonovým poměrem mezi současnými civilními superbiky
Pamatujete první GSX-R1000 K1? Když se tenhle bike objevil na scéně, padly všechny dosavadní hranice a začal hon za neskutečnými výkony a shazováním hmotnosti. Současná třída civilních superbiků je na špičkové úrovni a rozdíly mezi elitou jsou minimální. I tak má ale GSX-R přeci jen v něčem navrch…

Suzuki GSX-R1000 K9

Thumbnail image for /Handlers/ImagerTitulka.ashx?foto=tit_2009_43.jpg
Jak je u Suzuki a sportovních GSX-R zvykem, každé dva roky nastoupí do boje inovovaný model. Ten letošní je už pátou generací v řadě. Nový vzhled se líbí, inženýři zde odvedli pěkný kus práce. S něčím si vyhráli, řekl bych až příliš, jako například se zadním držákem RZ, který vypadá spíše jako rekvizita ze Star Treku.

Klasika je nej
Aerodynamicky tvarovanému předku dominuje velký světlomet sevřený mezi sací hrdla náporového sání, boky kapot jen podtrhují sportovní linii celého stroje a zadní přišroubovaný rám nese ostře řezanou podsedlovku. Pro jízdu na okruhu anebo nechcete-li nikoho vozit, což považuji za zcela zdravý přístup, je možno nahradit nouzové sedlo spolujezdce krytkou. Integrované blinkry v zrcátkách jsou dnes již módním standardem, tím spíš pak u strojů konstruovaných především pro jízdu na závodních tratích.
Dynamiku ostře tvarovaných kapot a jejich agresivnější dojem podtrhuje i modro-bílé válečné lakování (část plastů je také stříbrných, ale nijak neruší). To patří ke GSX-R jako třeba oranžová ke KTM, ostatní barevné variace jsou zpravidla jen pokusem. A co se týče devítkových modelů, tam to dle mého platí obzvlášť. Vždyť ta černo-stříbrno-vínová, pánové, to je snad omyl, ne?

Změn je spousta
Nový kabát ale není tou hlavní změnou. Inženýři zapracovali na podvozku a především na pohonné jednotce. Ta je teď užší a kratší, poměr vrtání a zdvihu se zvětšil na 74,5 x 57,3 mm. Kratší dráha pístu zvyšuje výkon ve vyšších otáčkách a díky přepracování spalovacích prostor s ventily většími o milimetr (sací 31 a výfukové 25 mm), jiným vačkám (sací je kratší a lehčí a má přesunutý senzor natočení) a zvýšenému kompresnímu poměru (z 12,5 na 12,8:1) se konstruktérům podařilo rozšířit také křivku použitelného krouťáku. DOHC rozvod řetízkem, titanové ventily v úzkém úhlu, kované písty s krátkými plášti, kovaná klikovka, válce integrované do vrchního karteru a potažené kompozitem SCEM, vstřikování SDTV s dvojicí klapek (jednu ovládá pilot, druhou řídicí jednotka) a dvěma vstřikovači na válec, to vše je klasika…

Bez konkurence
Nový agregát dává neskutečných 0,911 koní na kilo. To je hodnota, na kterou zdaleka nestačí ani nejušlechtilejší GSX-R – Hayabusa, vlastně ani žádný jiný sériový bike. A jak se na nové GSX-R1000 jede? Celý test vyšel v ČMN 43/2009 ve čtvrtek 29. října.


Další iČMN články

  • <span style="color: red">ČMN 2008: </span>Nejmenší z&nbsp;rodu
  • <span style="color: red">ČMN 2008: </span>2 x&nbsp;Fun
  • <span style="color: red">ČMN 2007: </span>Spaghetti Western

Články na MotoLife

  • Motorbike 11/2024
  • Motorbike 10/2024
  • Hvězdné Dymokury!
  • Motorbike 9/2024
  • Motorbike 7-8/2024

Příspěvky motorkářů