Jednoho obzvlášť ponurého večera zuřila strašlivá bouře. Miliardy obrovských kapek padaly neproniknutelnou tmou a bylo možné je spatřit pouze ve chvíli, kdy je ozářil mohutný blesk. Zaburácel hrom a před halou továrny zastavily s podivným bzučením motorů tři velké pick-upy s neprůhlednými skly. Do haly rázně vešlo několik mlčenlivých pánů s ostře řezanými rysy, černými brýlemi a velkými akuflexami. Beze slova uřezali za příšerného skřípění ušlechtilého kovu z GSX 1400 jednu koncovku a odvezli ji ve svých elektromobilech s nápisem „Budoucnost je zelená“ neznámo kam... Během roku 2007 si už zcela otevřeně na evropských závodních tratích, srazištích a v bufetech u oblíbených silniček bikeři štěbetali, že GSX nesplní normu Euro 3 a od roku 2008 z nabídky Suzuki asi zmizí. Kdo nevěřil a čekal s nacpaným slamníkem na „ještě akčnější cenu“, než bylo bez jedné stokoruny dvě stě dvacet tisíc, ten se už bohužel nedočká. Poslední kousky GSX totiž zmizely z českého trhu hned začátkem roku 2008.
Pragovky Baby, nejsou a nebudou...
I když Suzuki GSX 1400 tlak moderní doby neunesla, neznamená to, že jde o zastaralý nebo špatný stroj. Nebýt neustále se zpřísňujících emisních předpisů, držela by se jistě na trhu ještě hezkých pár let. Zájem o ni byl, pochopitelně zvlášť v posledních měsících roku, nemalý. GSX je motocykl klasického střihu, vycházejícího ze vzhledu sportovních motorek 70. a 80. let. Nadčasový design GSX, na rozdíl od schopnosti splňovat euro normy, nezestárnul a rozhodně se nedá říct, že se během těch pěti let výroby modelu okoukal. I na jednu opravdu „mega“ megafonovou koncovku neobvyklého vzhledu si nakonec příznivci této olbřímí Sůzy zvykli.
Čas letí, sportky jsou dnes už samozřejmě zcela jinde, ale i tak je možné se na GSX svézt celkem svižně. Sportovci si na razantnější styl jízdy jistě přitvrdí přední i zadní pérování. Znalec poměrů na chování podvozku žehrat nebude, protože konstruktéři z překonané koncepce trubkového rámu v kombinaci s jednoduchou kyvkou, dvěma zadními tlumiči a klasicky uspořádanou přední vidlicí vytěžili maximum. Kdo se nebojí „nutit slona do kleku“, ten pozná, že přehazovat GSX v rychlých zatáčkách není zase až taková dřina, jak by se mohlo zdát na první pohled. Na okruhové vytrvalostní závody a podobné akce si ale přeci jen vezměte raději nějakou šestku s rámem typu deltabox.
Ti, kteří mají nakřivo a do kopce dvorek, se taky musejí trochu vymakat, aby čtvrttunového miláčka po jízdě natlačili úspěšně do kůlny. Ne vždy je ovšem o něco vyšší váha motorky nevýhodou. Nevěříte? Věřte.
Drž a nepusť!
K chování podvozku GSX mi dovolte popsat trpkou osobní zkušenost. Trpkou ovšem ne ve smyslu jeho špatné funkčnosti. Při podzimní cestě Praha – Brno jsem měl to „štěstí“, že prakticky celou dobu pršelo. Navíc jsem se zdržel a vyrazil až za soumraku (po dálnici), takže Vysočina mě přivítala kromě úplné tmy nějakými osmi stupni Celsia a oním vytrvalým deštěm. Tedy podmínkami vhodnými k sezení u krbu, ale ne zrovna k cestování na motorce. Jestli mi něco strastiplnou jízdu ulehčilo, pak to vedle zpívání do helmy a kompletního nepromoku byl hlavně podvozek, skvěle držící stopu i ve vyjetých kolejích plných vody. Vždy, když jsem se blížil k ne zcela rovnému úseku vozovky, jsem za řídítky tuhnul. GSX se ale hrnula vpřed voda nevoda, kolej nekolej a dovezla mě v pořádku domů. Byl jsem proto rád, že jsem si nevezl z Prahy nějaký vychrtlý a nervní supersport, ale zrovna tenhle pořádný kus poctivé oceli.
Dvaadvacetilitrová nádrž, množství úchytek zavazadel, velmi pohodlné sedlo, pod nímž je skoro jedenáct litrů prostoru (! ), uvolněný posaz a centrální stojan dělají z GSX praktický motocykl, vhodný i pro dlouhé cesty. A to i se spolujezdcem, který si na nepohodlí své široké lavice rozhodně stěžovat nemůže. Kdo nemá rád průvan, může si namontovat povedený štítek v retro stylu a ještě tak umocnit klasický vzhled stroje.
Motorka nebo remorkér?
Motor v nízkých otáčkách sice reaguje o něco hruběji na změnu zatížení, od 2500 ale táhne už i na šestku. Od 4500 otáček se dějí při plném plynu věci. Maximální točivý moment 126 Nm je tu už při 5000 otáčkách. Poměrně dlouhý poslední převod je výhodou (při 120 km/h točí GSX na šestku 3500). Jednak snižuje spotřebu, a taky nutí řadit a vytáčet motor při sportovní jízdě, takže „autobusový“ pocit se nedostavuje.
Často lze zaslechnout názor, že šestirychlostní převodovka je přece pro takový motor zcela zbytečná. Ten ovšem plyne hlavně z úst lidí, kteří GSX nevlastní. Její pyšní majitelé jsou naproti tomu většinou rádi, že si mohou dosyta zařa(á)dit. Motor GSX se totiž překvapivě rád nechá vytáčet. Zatímco kolem osmi tisíc už XJR 1300 jen úpí a nemá cenu ji dál trápit, GSX na šestku a při plném plynu citelně táhne vpřed i při rychlosti blížící se 200 km/h. Stopadesátikubíkový rozdíl objemu je tu přeci jen trochu znát.
Na rozdíl od XJR 1300 měla GSX vstřikování už od začátku své výroby. Její stříkačka je dobře vyladěna a (byť tomu málokdo věří) kombinovaná spotřeba se díky tomu pohybuje kolem skoro neuvěřitelných šesti litrů. Přes sedm se dostávají jen největší střelci nebo majitelé strojů s dodatečně namontovanými laděnými výfuky, kterých ovšem není mezi piloty „drobečka“ mnoho.
Velkým plusem GSX jsou brzdy Tokico. Bohatě dimenzované přední šestipístky ignorují nezanedbatelnou váhu motorky a pracují už ve chvíli, kdy na stavitelnou páčku jen tak položíte prsty. Je proto nepodstatné, že je páčka docela tvrdá, protože při brutálním brzdění opravdu není potřeba ji mačkat, stačí prsty jen trochu více pohnout. Ani vám nebude vadit, že na brzdách nenajdete pancéřové hadice. Velmi dobře zabírá díky dlouhému rozvoru a široké zadní pneumatice i zadní brzda. Zklidnit tuto tělnatou velkou holku, když se rozkuráží, proto skutečně není problém.
Mají „klasici“ utrum?
Není pochyb, že konec GSX 1400 v historii Suzuki něco znamená. Říká se, že novou ji klidně seženete třeba v Austrálii. Pokud se bez nové ve svém životě prostě neobejdete, budete se asi muset přestěhovat k protinožcům, ti mají emisní předpisy jiné.
I když zatím (v roce 2008) nemá GSX plnohodnotného nástupce (B-King je skutečně poněkud jinde), není vyloučeno, že se i značka Suzuki přidá k těm firmám, jež se snaží uspokojit nejen po novotách prahnoucí zákazníky. Možná nabídne zanedlouho nějaký povedený retromodel, nabitý nejmodernější technologií. Ekologii bude učiněno zadost a ti, kdo mají pořád ještě rádi staré dobré kulaté přední světlo, se zaradují. Že by to bylo něco „na drátech“? Nějaká vzpomínka třeba na GS 1000? Těžko říct. Honda nedávno představila mezi svými koncepty mimo jiné krásné retro CB 1100, takže velké čtyřválce možná zcela odzvoněno nemají. Mimochodem, docela rád bych slyšel, co si povídali fanoušci Suzuki, když na počátku osmdesátých let přišla GSX 1100 Katana. Možná se taky už tehdy báli, že klasicky vypadající motorky s eskem ve znaku nadobro končí. A ejhle, dalších pětadvacet let se vesele vyráběly dál, a jaké! Nechme se překvapit.
Suzuki GSX 1400
motor čtyřdobý, vzduchem a olejem chlazený čtyřválec, DOHC/4
objem 1402 cm3
vrtání × zdvih 81 × 68 mm
výkon 78 kW (106 k)/6800 ot./min
točivý moment 126 Nm/5000 ot./min
kompresní poměr 9,5:1
plnění motoru vstřikování
startér elektrický
převodovka pětistupňová
brzdy vpředu 2 kotouče průměr 320 mm, šestipístkové třmeny
vzadu kotouč průměr 260 mm, dvoupístkový třmen
rozvor 1520 mm
pneumatiky vpředu 120/70-17
vzadu 190/50-17
výška sedla 790 mm
hmotnost 228 kg (suchá)
nádrž 22 l